Závod Míru U23 Grand Prix Jeseníky 2021

Course de la Paix U23
3. - 6. 6. 2021  /  UCI Under 23 Nations‘ Cup

Závod míru U23 N´Cup Grand Prix Jeseníky 2021

3.2.2021

Máme rok 2021 a všichni závodníci i příznivci vzhlíží s ohledem na coronavirovou pandemii k silniční cyklistické sezoně s obavami. Přípravy na letošní Závod míru jsou však v plném proudu, organizační výbor bez ohledu na momentální situaci pokračuje v přípravách druhé největší akce v silniční cyklistice v České republice.

A co nás letos čeká?

Došlo k obměně tratí a měst. Závod míru U23 zahajuje ve čtvrtek odpoledne 3. června atraktivním prologem v centru Jeseníku na 3,5 km se startem i cílem na Masarykově náměstí. Následující den bude na programu klasikářská etapa z Jeseníku do Rýmařova a ta doznala několik změn. Tou důležitou je nová vrchařská prémie na Přemyslovském sedle a dvoukilometrový kopec v Maršíkově před nájezdem na nejdelší jedenáctikilometrové stoupání na Skřítek. Etapa má celkem tři velmi zajímavé vrchařské premie - Ramzovské sedlo, Přemyslovské sedlo a Skřítek. V minulosti vítězové této etapy jsou již dnes taková cyklistická esa jako Ital Samuele Battistella, mistr světa do 23 let z anglického Harrogate a člen World tourové stáje Assos Qhubeka.

V sobotu 5. června čeká na mladé jezdce pravá cyklistická dřina a nově se bude odehrávat etapa na trase Bruntál - Dlouhé stráně. Ihned po stratu nečeká závodníky žádná rovina okolo Bruntálu, ale poctivá práce. Jen na okruhu dlouhém 25 kilometrů okolo startovního města nastoupají závodníci 340 metrů a to je teprve čekají takové "brdky“ jako Třemešek, Hraběšice a dvakrát velmi výživné Dlouhé stráně s cílem hned pod přečerpávací přehradou ve výšce 1350 m. n. m. A vítězové na Dlouhých stráních? Zde snad není potřeba jmenovat úspěchy, vše říkají jména: Marc Hirschi, Lambrecht Bjorg, David Gaudu.

Na závěr v neděli 6. června přichází pořadatelé s novinkou. Start i cíl je sice v Jeseníku, ale v centru města na Masarykově náměstí. A opět opravdová cyklistika. Peloton se vydá směrem k Javorníku kde se před Javorníkem bude vracet nazpět přes Vidnavu a Mikulovice na Studený Zejf a Chebzí s důležitým sedmikilometrovým stoupáním na Rejvíz. A poté následují strhující horské prémie Příčný vrch, Jelení, Kostelní vrch a závodníci se octnou v Malé Morávce s rychlostní prémií u obecního úřadu. Zde na ně čeká opravdové finále Závodu míru U23. Již jenom vrcholy Jeseníků jako Hvězda, Lyra, Videlské sedlo, to je opravdové závěrečné finále po 133 kilometrech a do cíle zbývá 36 kilometrů a tři dominantní vrcholy.

O náročnosti není potřeba ani trochu pochybovat. Poslední vítězové, kteří se rozhodně neztratili ve světovém pelotonu jsou Slovinec Tadej Pogačar, vítěz Tour de France 2020, Andreas Leknessund, David Gaudu. Není bez zajímavosti, že vždy prvních pět závodníků celkového pořadí dostává angažmá ve World Tour týmech.

Pořadatelé věří, že po několika hubenějších letech na Závodě míru U23 zazáří některý závodník v tom nejkrásnějším reprezentačním dresu s českou trikolorou. Věříme, že výkonnost na to mají.

 

Jsme členy Association Internationale des Organisateurs de Courses Cyclistes (AIOCC)


Použití fotografií a jiného materiálu je možné jen s písemným souhlasem Jesenická Cyklistická z.s.

© Jesenická Cyklistická z.s.

Jesenická Cyklistická z.s.
Palackého 1341/2
790 01 Jeseník
IČ: 02926865
DIČ: CZ02926865
jesenicka.cyklisticka@seznam.cz
+420 731 050 451