Závod Míru U23 Grand Prix Jeseníky 2021

Course de la Paix U23
2. - 5. 6. 2022  /  UCI Under 23 Nations‘ Cup

Turek v první etapě Závodu míru třetí

29.5.2015

Výborně vstoupili čeští reprezentanti do letošního Závodu míru pro jezdce do 23 let. V prestižním podniku Nations´ Cupu, jednom z pouhých šesti závodů této kategorie kalendáře UCI, vybojoval Daniel Turek třetí místo, šestý spurtoval František Sisr. Etapu z Jeseníku do Rýmařova po 122 kilometrech vyhrál britský reprezentant Gabriel Cullaigh před Slovincem Marko Pavličem.

Právě tato trojice a ještě Kolumbijec Chaves Torres přijelo do cíle s malým náskokem, když dokázala zužitkovat svůj únik v posledních dvaceti kilometrech, v hlavním poli přijel druhý Sisr, ale i všichni další naši reprezentanti.

"Nastoupil jsem asi okruh a půl před cílem v kopci a tři jezdci si mě doskočili. V závěru jsem nastoupil asi na osmistovce, ale ve spurtu jsem vytuhl, zatímco Angličan a Slovinec jeli skvěle. A zda jsem spokojen? Chtěl jsem vyhrát, na třetí místo se nikdo neptá," řekl v cíli Daniel Turek, který v letošní sezoně již vybojoval dvě vítězství. "Třetí místo je ale hlavně dobré z hlediska bodů, to byl náš týmový cíl, na to jsme mysleli a myslím, že jsem vytěžil z minima maximum," dodal Turek jezdící od letošního roku za izraelský tým Cycling Academy.  

Na start závodu se postavilo 128 jezdců z dvaadvaceti reprezentačních výběrů. A závodit se začalo hned od prvních kilometrů. Již na první vrchařské prémii na šestnáctém kilometru byla vepředu dvojice Jeremy Maison (Fr.) a Rus Jevgenij Zverkov a k dobru měli rovnou minutu. Ostatním zřejmě situace vyhovovala, a tak náskok postupně narostl v polovině etapy až k pětiminutové hranici. To však byl signál pro ostatní, aby zrychlili a postupně ze ztráty peloton umazával vteřinky.

Ještě před prvním, ze tří dvanáctikilometrových okruhů v okolí cílového města ale bylo vše pohromadě. Ve druhém okruhu ve stoupání před městem nastoupil náš Turek a na jeho zrychlení dokázala zareagovat jen trojice soupeřů. Při průjezdu do závěrečného okruhu mělo kvarteto k dobru 25 vteřin a na rýmařovském náměstí se diváci dohadovali, za čtveřice uprchlíků svůj malý náskok uhájí až do cíle. Nakonec se jim to podařilo, ale jen těsně. Krátce po průjezdu branou označující jeden kilometr do pásky nastoupil Turek, ale rozhodující odstup získat nedokázal. Před poslední zatáčkou se před něj dostala dvojice Cullaigh a Pavlič, přesto třetí místo Turka je nesmírně cenné. Do hodnocení národů za něj získal jeden bod, což znamená, že Česká republiky se dostala do pořadí Nations´ Cupu a náš mechanický vůz s trenérem Tomášem konečným bude mít v zítřejší náročné královské etapě výhodné postavení v konvoji.

"Když byli v úniku Rus s Francouzem tak bylo všem asi jasné, že do cíle to tak nezůstane. Já jsem s tím, jak kluci jeli, spokojen. Kromě třetího Turka v cíli máme v desítce ještě Sisra, který byl i třetí na rychlostní prémii. Kluci si hlavně potvrdili, že na to mají a mohou s ostatními závodit. Dan jezdí celou sezonu velmi dobře a i dnes ukázal, že formu má. Byla to ale spíše vyčkávací etapa, zítra s dojezdem na Praděd to bude zcela něco jiného a tam se bude lámat chleba," zdůraznil Tomáš Konečný.

Největším českým trumfem měl být podle plánu trenéra Konečného v první etapě ve spurtu Sisr. Že je hodně rychlý potvrdil druhým místem z pelotonu, ale příliš nadšen z toho nebyl. "Etapa byla těžká. Myslel jsem na vítězství, ale když se oddělili čtveřice a my v ní měli Dana, tak jsme nejeli. A myslím, že to dopadlo dobře, třetí místo v etapě se počítá. Hráli jsme na bednu a vyšlo to," řekl František Sisr.

Výsledky:

1. etapa Jeseník – Rýmařov (122 km):

1. Cullaigh (Brit.) 2:59:13, 2. Pavlič (Slovin) +1, 3. Turek (ČR) +2, 4. Torres (Kol.) +9, 5. Korošec (Slovin.), 6. Sisr, 15. Nipl +15, 39. Černý +18, 51. Schlegel +20, 75. Kukrle (všichni ČR) všichni  +13.

 

Jsme členy Association Internationale des Organisateurs de Courses Cyclistes (AIOCC)


Použití fotografií a jiného materiálu je možné jen s písemným souhlasem Jesenická Cyklistická z.s.

© Jesenická Cyklistická z.s.

Jesenická Cyklistická z.s.
Palackého 1341/2
790 01 Jeseník
IČ: 02926865
DIČ: CZ02926865
jesenicka.cyklisticka@seznam.cz
+420 731 050 451